Olomoucké záření

V rámci nedávného festivalu světla a videomappingu Vzáří měly Živé věci tu čest zúčastnit se výstavy v krásném prostoru olomouckého konviktu. Obdivovány návštevníky, Světlušky se šustivě vznášely v obloukové chodbě, zatímco Tvor si to svištěl po lesklé mramorové podlaze.

vernisaz

vernisáž 27. 9. 2012

Světlušky se vznáší na nových křídlech

Původně vakuovaná křídla jsou nyní tištěna na 3D tiskárně z Polylaktidu, plastu, ze kterého jsou také Tvorova nová kola. Jemná textura tištěného materiálu dodává křídlům třpytivý „hmyzí“ vzhled.

Textura tištěného křídla Světlušky se podobá těm zachyceným na mikroskopických záběrech motýlích křídel

Světlušky prošly inovací i uvnitř; analogová serva vystřídala serva digitální, která jsou o poznání spolehlivější. Ultrazvuková čidla, která se při shluku světlušek navzájem rušila, byla nahrazena čidlem s infračerveným paprskem.

Elektronické vnitřnosti Světlušky

Zdokonalená světluška se stala součástí keramických sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, což je pro nás velkou poctou.

Světluška ušitá na míru

Pro kavárnu Tivoli v Brně vznikla modifikovaná světluška, která žije na původním lustru ve stylu Art Deco. Světluška vítá návštevníky kavárny svými velkými rozevírajícími se křídly, která se dají do pohybu, kdykoliv někdo vstoupí.

Živé věci zazáří na festivalu Vzáří

Světlušky a Tvor budou zanedlouho k vidění na festivalu Vzáří, který se bude konat 25–29. 9. v Olomouci.

Vzáří je mezinárodní festival světla a videomappingu. Program a další podrobnosti naleznete na www.vzari.cz

Tvor se proháněl po Helsinkách na nových kolech

Počátkem září byl Tvor součástí World Design Capital Helsinki 2012, kde se také konalo další slavné venčení. Premiéru tam měla Tvorova nová, vylepšená kola.


Nová kola jsou vytištěna na 3D tiskárně z materiálu zvaného Polylaktid. Jejich nový design je inspirován geometrií v přírodě.

Nová křídla

Momentálně pracujeme na modifikované Světlušce, která vzniká na zakázku pro prostor kavárny Tivoli v Brně. Její křídla jsou tištěná z kompostovatelného plastu na 3D tiskárně RepRap.


Na prototypu testujeme k vlastnosti nových křídel

Tvor je v Sofii, Světlušky ve Vídni

Putování Tvora po světě, v rámci výstavy New G(o)ods! 2010, se uzavírá v bulharské Sofii. Výstava tam potrvá do 3. února 2012.

Světlušky naopak své putování právě zahajují. Výstava New G(o)ods! 2011, která bude dnes slavnostně otevřena v Českém Centru ve Vídni, potrvá do 2. února 2012.

Tvor na výstavě New Go(o)ds v Bukurešti

Tvor bude až do 7. října 2011 vystaven v Bukurešťské UNAgalerii. Byl take spatřen v ulicích rumunské metropole.

Živé věci na kulturním byfé

VŠUP končí svou působnost ve Zlíně a při té příležitosti se na akci nazvané Kulturní byfé představí i Živé věci prezentované Jindřichem Vodičkou, který Zlínskou VŠUP absolvoval.

Čtvrtek 23. června 2011 v 18 hodin
Dům umění ve Zlíně, náměstí TGM 2570 Zlín

Světlušky

Živé věci odhalily nová interaktivní svítidla Světlušky, jejichž designérkou je Jolana Šornerová. Dokud se kolem nic neděje, Světlušky odpočívají. V okamžiku, kdy jejich senzor zaznamená pohyb, Světlušky ožijí, roztáhnou křídla a posvítí na cestu ve tmě.


Momentálně je můžete spatřit na výstavách v Ostravě a Bratislavě:

26. 5. – 25. 6. 2011
DesignINova
Hlučínská 61, Ostrava

1. 6. – 28. 6. 2011
Dům umění Bratislava
Nám. SNP 12, 2. poschodí