Inteligentní svítidlo Tvor je obdařeno umělou inteligencí, která ho směruje do nejtemnějšího místa prostoru. Neúnavně se vydává za temnotou, ta však s jeho přítomností zaniká a přesouvá se jinam. Tvor je tak odsouzen k nekonečnému putování.

foto: Jakub Schenker/www.variable.cz

Jak Tvor funguje: Nejdříve se začne točit kolem vlastní osy a měřit intenzitu světla ze všech směrů. Poté co zjistil, odkud přichází nejméně světla, ztlumí své vlastní světlo a tím směrem se vydá. Pohybuje se tak dlouho, dokud si všimne překážky, obvykle zdi nebo diváka. Tvor se zastaví a intenzivně se rozsvítí. Chvíli postojí v klidu a pak se začne rozhlížet znovu. Rychlost tohoto cyklu lze regulovat.Co je uvnitř:
Mozkem je Arduino – open-source platforma, Základním stavebním kamenem Tvora je Arduino, elektronická open-source platforma založená na uživatelsky jednoduchém hardware a software. Arduino je schopné vnímat okolní prostředí s pomocí různých senzorů. Prostřednictvím rozličných výstupních periferií zároveň dokáže okolí ovlivňovat. Tvor si svítí několika výkonnými LED a napájí ho velký akumulátor, díky němuž Tvor vydrží putovat třeba celou noc. Akumulátor je umístěný pod osou kol, což dává Tvorovi stabilitu a charakteristický houpavý pohyb.

Chcete Tvora? Můžeme ho pro vás vyrobit jako poděkování za finanční podporu Živých věcí. Živé věci jsou neziskový experimentální projekt financovaný doposud pouze z našich osobních zdrojů. Hledáme způsoby financování, které by nám umožnily další vývoj Tvora a ostatních projektů. Pokud máte zájem nás podpořit, prosím ozvěte se.

Comments are closed.